A professional diver of mass 55kg dives from a platform 10mabove the waters surf
ID: 1745849 • Letter: A
Question
A professional diver of mass 55kg dives from a platform 10mabove the waters surface. The impact time from the start of herdive to finish is 2s. Estimate the order of magnitude of theaverage impact force she experiences in her collision with thewater. Take the (+) direction upward and give the acutal impactforce with its direction. Answers: Magnitude = 385N Direction = ? A professional diver of mass 55kg dives from a platform 10mabove the waters surface. The impact time from the start of herdive to finish is 2s. Estimate the order of magnitude of theaverage impact force she experiences in her collision with thewater. Take the (+) direction upward and give the acutal impactforce with its direction. Answers: Magnitude = 385N Direction = ?Explanation / Answer
velocity she acquires when she touches the watersurface=v=2gh=2*9.8*10=14m/sec impact force=change in momentum/time =final momentum-initial momentum/time=0-55*14/2 =-385N so magnitude =385N direction negative sign indicates that the change in momentum isopposite to the initial direction. hence direction will be upwards.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.