19A telecommunications company wants to estimate the proportion of households th
ID: 3314203 • Letter: 1
Question
19A telecommunications company wants to estimate the proportion of households that would purchase an additional telephone line if it were made available at a substantially reduced installation cost. Data are collected from a random sample of 500 households. The results indicate that 180 of the households would purchase the additional telephone line at a reduced installation cost. Complete parts (a) and (b) below. a. Construct a 95% confidence interval estimate for the population proportion of households that would purchase the additional telephone line. ? ?
Explanation / Answer
Ans:
sample proportion=180/500=0.36
z value for 95% confidence interval is 1.96
95% confidence interval for population proportion
=0.36+/-1.96*sqrt(0.36*(1-0.36)/500)
=0.36+/-0.042
=(0.318,v0.402)
0.318 0.402
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.