19A telecommunications company wants to estimate the proportion of households th
ID: 356193 • Letter: 1
Question
19A telecommunications company wants to estimate the proportion of households that would purchase an additional telephone line if it were made available at a substantially reduced installation cost. Data are collected from a random sample of 500 households. The results indicate that 110 of the households would purchase the additional telephone line at a reduced installation cost ................ Construct a 95?% confidence interval estimate for the population proportion of households that would purchase the additional telephone line.
Explanation / Answer
p = 110/500 = 0.22
standard error = sqrt(p*(1-p)/n)
= sqrt(0.22*0.78/500)
= 0.01853
margin of error = 0.01853 * 1.96 = 0.0363
lower limit = 0.22 - 0.0363 = 0.1837
upper limit = 0.22 + 0.0363 = 0.2563
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.