19A telecommunications company wants to estimate the proportion of households th
ID: 3315773 • Letter: 1
Question
19A telecommunications company wants to estimate the proportion of households that would purchase an additional telephone line if it were made available at a substantially reduced installation cost. Data are collected from a random sample of 500 households. The results indicate that 180 of the households would purchase the additional telephone line at a reduced installation cost. Complete parts (a) and (b) below. a. Construct a 95% confidence interval estimate for the population proportion of households that would purchase the additional telephone line. ? ? round to four decimal places as needed
Explanation / Answer
p is 180/500=0.36
z for 95% confidence is 1.96
lower bound is p-z*sqrt(p*(1-p)/N)=0.36-1.96*sqrt(0.36*(1-0.36)/500)=0.3179
upper bound is p+z*sqrt(p*(1-p)/N)=0.36+1.96*sqrt(0.36*(1-0.36)/500)=0.4021
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.