During a test period, an experimental group of 10 vehicles using an 85 percent e
ID: 3311951 • Letter: D
Question
During a test period, an experimental group of 10 vehicles using an 85 percent ethanol-gasoline mixture showed mean CO2 emissions of 667 pounds per 1000 miles, with a standard deviation of 20 pounds. A control group of 14 vehicles using regular gasoline showed mean CO2 emissions of 679 pounds per 1000 miles with a standard deviation of 15 pounds. At = 0.05, in a left-tailed test, the critical value to compare the means (assuming equal variances) is:
A.1.321
-2.508
-2.074
-1.717
A.1.321
B.-2.508
C.-2.074
D.-1.717
Explanation / Answer
The correct option is D
Explanation:
df=n1+n2-2=10+14-2=22
for df=22, alpha=0.05 and left tail, by looking at a t table, we get
t=-1.717
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.