3. A company receives deliveries of a particular component from three (3) differ
ID: 3306931 • Letter: 3
Question
3. A company receives deliveries of a particular component from three (3) different suppliers A, B and C. It finds that the proportion of components that are good or defectives from its total receipts are as shown in the following table:
Component Suppliers
A B C
Good 0.36 0.38 0.16
Defective 0.04 0.02 0.04
a. If a component is selected at random from all those received, what is the probability that it is defective?
b. What is the probability that a component from Supplier A is defective?
c. Is the quality of the component independent of the source of supply?
d. What is the probability that a randomly selected component is from Supplier C?
Show mathematics and logical reasoning in arriving at the answers to above questions.
Explanation / Answer
a) P( Defective) = 0.04+0.02+0.04 = 0.10
B) P ( Supplier from A is Defective) = 0.04
C) no, they are not dependent because probability of one event depend on the other events
D) P ( From Supplier C) = 0.16+0.04 = 0.20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.