3. A capacitor is connected to a battery and becomes fully charged (see Fig. 2),
ID: 1873980 • Letter: 3
Question
3. A capacitor is connected to a battery and becomes fully charged (see Fig. 2), It is then s then disconnected from the battery and connected to a 10 k resistor (Fig. 2A below). The voltage across the capacitor is measured and the half-life is found to be 10 seconds. What would the half-life be if the capacitor were discharged through two 10 kQ resistors connected in series instead of the single resistor (Fig. 2B)? what about for two 10 k resistors connected in parallel (Fig. 2C)? You should provide numerical values and explain your reasoning for the two cases.Explanation / Answer
RC circuit
discharging of a capacitor
with R = 10 k.ohm
capacitance C
time constant is T = R*C , which is time taken to complete one cycle
given half life is T/2 = 10 s ==> T = 20 s , so the capacitance of the capacitor is
T = R*C
20 = 10*10^3*C
C = 2 mF
we know that while discharging the capacitor the voltage across the capacitor is
V(t) = V0*e^(-t/R*C)
now the resistance is R = 2*10*10^3 ohm
v(t/2) = V0*e^(-t/(2*2*10*10^3*2*10^-3))
v(t/2) = Q/C *(e^-t/80)
now the resistors are connected in parallel so the resultant resistance is 5000 ohm
V(t) = V0*e^(-t/R*C)
resistance is R = 5*10^3 ohm
v(t/2) = V0*e^(-t/(5000*2*10^-3))
v(t/2) = V0*e^-t/10
v(t/2) = Q/C *(e^-t/10)
from the above two expression
compraring it with standard equation
v(t) = V0*e^(-t/RC)
the quantity RC is time constant
first case it is RC = 80 second case RC = 10
so the resistance is decreasing in the second case so that the time period is large so as the half life or half cycle
if we know the value of v(t ) in terms of V0 we get the value of t half
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.