3. A 50-N force acts on a 2-kg orate that starts from rest. When the force has b
ID: 1607128 • Letter: 3
Question
Explanation / Answer
(3)
F = 50 N
m = 2 kg
a = F/m = 50/2 = 25 m/s^2
t = 2 s
v = u + a*t
v = 0 + 25 * 2
v = 50 m/s
Power = Force * velocity
P = 50 * 50 W
P = 2500 W
Correct option :- (C)
(4)
As the external forces are being applied, Momentum is not conserved !!
Correct option :- None of the above
(5)
m = 6.0 * 10^-3 kg
k = 10 N/m
x = 5.0 cm = 0.05 m
Using Energy conservation,
Initial Spring potential Energy = Final Kinetic energy + Spring potential Energy
1/2 * k * x^2 = 1/2 * m * v^2 + 1/2 * k * 0.01^2
1/2 * 10 * 0.05^2 = 1/2 * 6.0 * 10^-3 * v^2 + 1/2 * 10 * 0.01^2
v = 2.0 m/s
Correct option :- (C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.