3. A 5.123g sample of the hydrate MxCly•zH2O decomposed into 1.122g My+, 1.984g
ID: 1028492 • Letter: 3
Question
3. A 5.123g sample of the hydrate MxCly•zH2O decomposed into 1.122g My+, 1.984g chloride, and 2.017g water. If the molar mass of “M” is 40.078 g/mol, what is the empirical formula of the compound? Show your calculations. What is the most likely identity of metal “M”? Explain your answer. 3. A 5.123g sample of the hydrate MxCly•zH2O decomposed into 1.122g My+, 1.984g chloride, and 2.017g water. If the molar mass of “M” is 40.078 g/mol, what is the empirical formula of the compound? Show your calculations. What is the most likely identity of metal “M”? Explain your answer.Explanation / Answer
moles of M in the sample = 1.122 g / 40.078 g / mol = 0.0280 moles
moles of Cl = 1.984 / 35.5 = 0.056 moles
moles of H2O = 2.017 / 18.02 = 0.112 moles
molar ratio M:Cl:H2O = 0.0280 :0.056: 0.112
divide by the smallest number and we have 1.00 :2.00 :4.00
Empirical formula is MCl2*4H2O.
The molar mass of Calcium (Ca) = 40.078.
So, the most likely metal, M = Ca
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.