3. A car is travelling on a straight road. For 0 leq t leq 24 seconds, the car?s
ID: 2866158 • Letter: 3
Question
3. A car is travelling on a straight road. For 0 leq t leq 24 seconds, the car?s velocity v(t) in meters per second, is modeled by the piecewise-linear function defined by the graph above. (a) Find integral v(t) dt between the limits 0 and 24 . Using correct units, explain of Integrate v(t) dt between the limits 0 and 24 (b)for each of v?(4) and v?(20), find the value or explain why it does exist. Indicate units of measure. . (c) Let a(t) be the car's acceleration at time t, in meters per second per second. For 0Explanation / Answer
a)
integration of v(t)*dt will be the area under the curve.
so now as it is a parallelogram,the area will be =0.5*((24-0)+(16-4))*20=360 m
so it represents the total distance travelled.
b) v'(4) does not exist, as the function v(t) is not continuous at t=4.
same applies for t=20
c)a(t)=dv/dt
so for 0<t<4, a(t)=(20/4)=5
for 4<t<16,a(t)=0
for 16<t<24, a(t)= (0-20)/(24-16)=-5/2=-2.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.