Sprint LTE 8:33 AM * 98%- wwm01.bcc.cuny.edu >webwork mth23_fall2017 fang 3.1 me
ID: 3303867 • Letter: S
Question
Sprint LTE 8:33 AM * 98%- wwm01.bcc.cuny.edu >webwork mth23_fall2017 fang 3.1 measures_of central_tendency_mode median ar 3.1 Measures of Central T Problem 5 Prev Up Next (1 pt) Amy invested in three companies: 1600 dollars for Apple, 2100 dollars for Google and 1300 dollars for Starbucks. Over the course of one year, she found that Apple went down 5 percent, Google went up 6 percent and Starbucks went up 4 percent. What is the average change in her portfolio? Average change - percent Preview Answers Submit Answers You have attempted this problem 0 times. You have unlimited attempts remaining. Email instructorExplanation / Answer
Answer:
1,96% gain
EXPLANATION:
Apple:
investment = 1600
Down 5%, i.e., 1600 X 5/100 = 80
So, present value = 1600 - 80 = 1520
Google:
Invesement = 2100
Up 6%, i.e., 126
So, present value = 2100 + 26 = 2226
Starbucks:
Investment = 1300
Up 4%, i.e., 1300 X 4/100 = 52
So, presnt value = 1300 + 52 = 1352
So, Total invesment = 1600 + 2100 + 1300 = 5,000
Total present value = 1520 + 2226 + 1352 = 5098
So, net gain = 5098 - 5000 = 98
So, net gain percent = (98/5000) X100 = 1.96% gain
So, average change in her portfolio = +1.96%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.