Suppose that 15% of the clerical staff in an office smoke cigarettes. Research s
ID: 3299493 • Letter: S
Question
Suppose that 15% of the clerical staff in an office smoke cigarettes. Research shows that 62% of smokers and 16% of nonsmokers suffer a certain breathing lines by ages 65. Compute parts (a) and (b) below. (a) Do these percentages indicate that smoking and this breathing illness are independent? A. Yes. The two events A and B are independent because P(A) is equal to P (A|B), which implies independence. B. No. in order for the two events A and B to be independent, P(A) must be equal to P(A|B), which is not true with the percentages. C. Yes. The two events are independent because the corresponding probabilities are equal. D. No. In order for the two events to be independent, the corresponding probabilities must be equal.Explanation / Answer
Let
A = smokers
B = non-smokers
P(A) = 0.62
P(B) = 0.16
P(A and B) = 0.62 * 0.16 = 0.0992
P(A) (A|B)
Hence, dependent. Option B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.