Suppose that $10,000 is invested in a bond fund and the account grows to $13, 91
ID: 3037350 • Letter: S
Question
Suppose that $10,000 is invested in a bond fund and the account grows to $13, 915.23 in 4 yr. a. Use the model A = Pe^rt to determine the average rate of return under continuous compounding. Round to the nearest tenth of a percent. Avoid rounding in intermediate steps. b. How long would it take the initial investment to reach $25,000 if the rate of return continues? Round to 1 decimal place. Round values in intermediate steps. a. The average rate of return under continuous compounding is approximately %.Explanation / Answer
A = 13915.23 ; P = 10,000
t = 4 yrs
13915.23 = 10,000e^(r*4)
take natural log on both sides:
ln(13915.23/10,000) = 4r
a) r = 0.0826 = 8.26 = 8.3% ( avg rate of return)
b) A = 25000 ; t = ?
So, 25000 = 10,0000e^(0.0826*t)
t = 11.093 yrs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.