Suppose that $10,000 is invested into an index fund. After a period of 5 years t
ID: 2973189 • Letter: S
Question
Suppose that $10,000 is invested into an index fund. After a period of 5 years the value of the stock is expected to follow a normal distribution with a mean vale of $20,000 and a standard deviation of 5,000. questions: a) Find the value at risk for this investment by finding the 5th percentile; i.e, the bottom 5% of outcomes. b) What is the best case range? That is, what range of values represents the top 20% of outcomes? Do not find the entire percentile profile, only the best case range of values. c) What is the average case range? That is, what range of values represents the middle 20% of outcomes? Do not find the entire percentile profile, only the average case range of values.Explanation / Answer
Let X be normal =20000,=5000
Find a such that
P(x>a)=.95
P(0<z<(20000-a)/5000)=.475
(20000-a)/5000=1.645
a=20000-5000(1.96)
a=10200
b)Top 20% of values=b
P(X>b)=.2
P((1000<x<(b-20000)/5000)=.2
P(0<z<(b-20000)/5000)=.0525
b=20000+.0525(5000)=202625
c =distance from mean to top of middle 20%
P(20000-c<x<20000+c)=.2
P(20000<x<20000+c)=.1
P(0<z<c/5000)=0.25
c=5000(.25)=1250
(1875,21250) contains middle 20%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.