Suppose a study of the faculty at U.S. medical schools revealed that 34% of the
ID: 3289824 • Letter: S
Question
Suppose a study of the faculty at U.S. medical schools revealed that 34% of the faculty were women and 66% were men. Of the female faculty, 32% were full/associate professors, 49% were assistant professors, and 19% were instructors. Of the male faculty, 54% were full/associate professors, 36% were assistant professors, and 10% were instructors. If a faculty member at a U.S. medical school selected at random held the rank of full/associate professor, what is the probability that the faculty member was female? (Round your answer to two decimal places.)
Explanation / Answer
Answer:
Suppose a study of the faculty at U.S. medical schools revealed that 34% of the faculty were women and 66% were men. Of the female faculty, 32% were full/associate professors, 49% were assistant professors, and 19% were instructors. Of the male faculty, 54% were full/associate professors, 36% were assistant professors, and 10% were instructors. If a faculty member at a U.S. medical school selected at random held the rank of full/associate professor, what is the probability that the faculty member was female? (Round your answer to two decimal places.)
P( W)=0.34 P(FP/W)=0.32 P(AP/W)=0.49 P(FP/W)=0.19
P(M)=0.66 P(FP/M)=0.54 P(AP/M)=0.36 P(FP/M)=0.10
P(W/FP) = P(FP/W)* P( W) / (P(FP/W)* P( W)+ P(FP/M)* P( M) )
=0.32*0.34/ (0.32*0.34+0.54*0.66)
=0.233877902
=0.23 ( TWO DECIMALS).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.