Suppose a stock had an initial price of $72 per share, paid a dividend of $1.20
ID: 2711448 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $72 per share, paid a dividend of $1.20 per share during the year, and had an ending share price of $61.
Compute the percentage total return. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What was the dividend yield and the capital gains yield? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Suppose a stock had an initial price of $72 per share, paid a dividend of $1.20 per share during the year, and had an ending share price of $61.
Explanation / Answer
Dividend yield = dividend/price = 1.2/72 = 1.67%
Capital gains yield = ending price/beginning price - = 61/72 - 1 = -15.28%
total return = Dividend yield + Capital gains yield = 1.67 -15.28 = 13.61%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.