Suppose a spring with an attached mass of 2kg has a natural length 0.5m. A 25.6
ID: 1940866 • Letter: S
Question
Suppose a spring with an attached mass of 2kg has a natural length 0.5m.A 25.6 N force is required to stretch it to a length of 0.7m. If the spring is stretched to a length of 0.7m and then releases with initial velocity 0,
A.)find the position of the mass at any time t.
B.)Suppose the system is attached to a shock absorber(a type of damping device) with damping constant c=40. Find the position of the mass at time t, give that it has an initial velocity of 0.6m/s and it starts from the equilibrium position.
Explanation / Answer
The net displacement in the string generates a force kx
kx = 25.6N (given)
x=0.2
=> k*0.2 = 25.6
=> k = 128 N/m ;
once the force 25.6 N was removed....
the net force acting on the block is kx from the spring...
=> kx = ma = -2*(d2x/dt2); a is negative as x is decreasing...
=>2(d2x/dt2)+kx=0
=>2(d2x/dt2)+128x=0 => a = -2x with = 8
the general solution of the above equation is
x(t)=Acos8t+Bsin8t ;
x(0) = A = 0.2 ;
B = 0 after differentiation
=> x(t) = 0.2cos8t
2)
now given v(0) = 0.6 => B = 0.6/8 = 3/40 ;
=> x(t) = 0.2cos8t + 3/40sin8t ;
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.