Suppose a stock had an initial price of $80 per share, paid a dividend of $0.60
ID: 2644882 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $80 per share, paid a dividend of $0.60 per share during the year, and had an ending share price of $88. Compute the percentage total return. (Round your answer to 2 decimal places, (e.g., 32.16)) Last year, you purchased a stock at a price of $82.00 a share. Over the course of the year, you received $3.30 in dividends and inflation averaged 2.7 percent. Today, you sold your shares for $86.70 a share. What is your approximate real rate of return on this investment? Suppose a stock had an initial price of $57 per share, paid a dividend of $1.5 per share during the year, and had an ending share price of $62. Compute the percentage total return.Explanation / Answer
4)
Total Return = (Ending Share Price - Initial Price + Dividend)/Initial Price
Total Return = (88-80+0.60)/80
Total Return = 10.75%
5)
Total Return = (Ending Share Price - Initial Price + Dividend)/Initial Price
Total Return = (86.70-82 + 3.30)/82
Total Return = 9.76%
Real rate of return = Total Return - Inflation
Real rate of return = 9.76 - 2.7
Real rate of return = 7.06
Real rate of return = 7.1%
Answer
A) 7.1%
6)
Total Return = (Ending Share Price - Initial Price + Dividend)/Initial Price
Total Return = (62-57+1.5)/57
Total Return = 11.40%
Answer
B) 11.40%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.