a 2.50 kg object is attached to the end of a 2.00 m long rope and is spun in a v
ID: 3281242 • Letter: A
Question
a 2.50 kg object is attached to the end of a 2.00 m long rope and is spun in a vertical circle. Calculate the speed of the object at the bottom of the circle is the tension in the rope is 49.0N.a 2.50 kg object is attached to the end of a 2.00 m long rope and is spun in a vertical circle. Calculate the speed of the object at the bottom of the circle is the tension in the rope is 49.0N.
a 2.50 kg object is attached to the end of a 2.00 m long rope and is spun in a vertical circle. Calculate the speed of the object at the bottom of the circle is the tension in the rope is 49.0N.
Explanation / Answer
Given,
m = 2.5 kg ; r = 2 m ;
At the bottom of the circle,
T1 - mg = mv2/R
2.5v^2/2 = 49 - 2.5 x 9.8 = 4.5
v = sqrt (4.5 x 2/2.5) = 4.43 m/s
Hence, v = 4.43 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.