a 1000 kg flywheel with all its mass at a radius of .5m is spinning at a 1250 re
ID: 1472533 • Letter: A
Question
a 1000 kg flywheel with all its mass at a radius of .5m is spinning at a 1250 revolution per minute. as an emergency brake a board is pressed radially against its rim with a force of 120 N. The coefficient of friction between the board and the rim is 0.4. You must give numerical answers. A formula will get you no credit.
a.) What is the moment of inertia of the flywheel. I=?
b.) What is the magnitude of the torque exerted on the flywheel by the board? T=?
c.) What is the magnitude of the angular acceleration of the flywheel?
d.) How long does it take for the wheel to stop?
Explanation / Answer
(a) supposing wheel to be disk,]
I = (1/2) M R^2 = .5*1000*.5^2
=125 kgm^2
(b) Torque produced by bored,
T = F*R = 120*.5 = 60 Nm
I alpha= T=60
Angular acceleration,
alpha=60/I =60/125 = 0.48 rad/s^2
Angular speed
wo = 1250*2*pi/60
=65.41 rad/s
Now as we know,
w-wo = (1/2)*(-alpha)*(t^2)
t= time need to for complete stop, w=0
65.41*2/alpha =t^2
t2=65.41*2/.48
t= 272.54 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.