a 2.48 liter sample of a He at 739 torr is mixed with a 6.08 L of Ar at 325 torr
ID: 1000856 • Letter: A
Question
a 2.48 liter sample of a He at 739 torr is mixed with a 6.08 L of Ar at 325 torr. Both at 25 degrees Celsius is placed in a 4.80 liter container at 25 degrees Celsius. What is the partial pressure, ATM, of He (helium)? I need step by step clearly legible answer please thank you
Explanation / Answer
a 2.48 liter sample of a He at 739 torr is mixed with a
6.08 L of Ar at 325 torr.
Both at 25 degrees Celsius is placed in a 4.80 liter container at 25 degrees Celsius.
What is the partial pressure, ATM, of He (helium)? I need step by step clearly legible answer please thank you
First calculate the moles of both gases:
He
PV =n RT
n = PV/RT
P = 739 torr = 0.972 atm
n = 0.972 * 2.48/0.08206*298
= 0.0986 mol He
Ar
PV =n RT
n = PV/RT
P = 325 torr = 0.428 atm
n = 0.428 * 6.08 /0.08206*298
= 0.106 mol Ar
Total number of moles = 0.106+0.0986
= 0.2046 Moles
Now calculate the pressure of mixture:
P = nRT/ v
= 0.206*0.08206*298/4.80
= 1.05 atm
Mole fraction of He = 0.0986/0.2046
= 0.48
partial pressure of He = Mole fraction x total pressure
= 0.48* 1.05 atm
= 0.504 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.