4. An experiment was performed to determine the value of the gravitational accel
ID: 3280129 • Letter: 4
Question
4. An experiment was performed to determine the value of the gravitational acceleration equal g on Earth. Two masses of mass M hang at rest from the ends of a string on each side of a light pulley (see figure below). A mass m = 001M is placed on the right-hand-side mass. After the heavier side moved down from rest by h = im, has the small mass m is removed. The system continues to move for the next is, covering a distance of H = 0.312m. Find the value of 9. . . Up Figure 6: Pulley with a system of masses attached. (10 marks)Explanation / Answer
Let tension be T and acceleration be a,
( M+m) a = Mg+mg - T
Ma = T - Mg
Adding both equation, a = mg/(2M+m)
= 0.01*g/(2+0.01) = 0.01/2.01 g
Using third equation of motion, v = sqrt (2 as)
= sqrt (2*a*1) = sqrt(2 a)
Now when mass m will be removed acceleration will be zero.
vt = H
sqrt(2a) *1 =0.312
2a = 0.312^2
2*0.01/2.01 g = 0.312^2
g = 0.312^2 ×2.01/0.02
= 9.783 m/s^2 Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.