A parallel-plate capacitor has capacitance C_0 = 8.30 pF when there is air betwe
ID: 3279454 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has capacitance C_0 = 8.30 pF when there is air between the plates. The separation between the plates is 1.80 mm. What is the maximum magnitude of charge that can be placed on each plate if the electric field in the region between the plates is not to exceed 3.00 times 10^4 V/m? Express your answer with the appropriate units. A dielectric with Kmiddot= 3.30 is inserted between the plates of the capacitor, completely filling the volume between the plates. Now what is the maximum magnitude of charge on each plate if the electric field between the plates is not to exceed 3.00 times 10^4 V/m? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
here,
C0 = 8.3 * 10^-12 F
sepration , d = 1.8 mm = 0.0018 m
a)
electric feild , E = 3 * 10^4 V/m
potential difference , V = E * d
V = 54 V
the maximum magnitude of charge , Q = C0 * V
Q = 4.48 * 10^-10 C
b)
K = 3.3
new capcitance , C' = C0 * k
the maximum magnitude of charge , Q = C0 * V * K
Q = 1.45 * 10^-9 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.