Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor consists of circular plates of radius 0.30 m separate

ID: 2015998 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor consists of circular plates of radius 0.30 m separated by a distance of 0.20 cm. The voltage applied to the capacitor is made to increase at a steady rate of 2.0x10^3 V/s. Assume that the electric charge distributes itself uniformly over the plates, and ignore the fringing effects.

(a)What is the rate of increase of the electric field between the plates?

(b)What is the displacement current between the plates within a radius of 0.15 m?

(c)What is the magnetic field between the plates at a radius of 0.15 m? At 0.30 m?

Explanation / Answer

circular plates of radius = R = 0.30 m so, area of the plates : A = R2 = 3.14(0.32)= 0.2826 m2 separated by a distance of =d = 0.2 x10-2 m capacitence of the parallel plate capacitor : voltage applied to the capacitor is made to   increase at a steady rate of = dV /dt = 2.0x103 V/s (a)   Since , electric field                 E = V /d                      or V = Ed                           dV /dt = d E /dt x d                   where : dE /dt represents the rate of change of electric field                        bet ween the plates                  so,    dE / dt =[ dV /dt ] / d                                       =  2.0x103 V/s / 0.2 x10-2                                        = 106 V/ms (b)                dispalcement current :                      I = Q / A                        =            C = Ao /d            = (0.2826)(8.854 x10-12)/(0.2 x10-2)              = 12.51 x 10-10 farad              but , d V /dt = 2 x 103 V/s              but , Q = C V                      or dQ /dt = C dV /dt                              I   = ( 12.51 x 10-10 )(2 x 103 )                                  = 25.02 x10-7 A                                      or                                 I = 2.502 A (c)            B = o I / 2 R                = (4x10-7)(25.02 x10-7 )/ 2(0.15)                = 333.6 x10-14 T                at R = 0.3 m                B' = B /2 = 166.8 x10-14 T        
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote