Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The ball the creature throws has a mass of 0.500 kg. The gravitational field str

ID: 3278566 • Letter: T

Question

The ball the creature throws has a mass of 0.500 kg. The gravitational field strength near Earth's surface is 9.8067 N/kg. Let ground level be designated as y = 0. The creature holds the ball at rest at an initial position of ground level yi = o. The creature then applies a constant force of 19.60 N for 0.200 seconds. The creature catches the ball 0.599 seconds after the release. During the catch he applies a constant force of 19.60 N for 0.200 s. a. Find the net force applied to the ball as it is being thrown upward. b. Find the acceleration of the ball while it is in contact with the hand. c. Find the ball's displacement during the time it is in contact with the hand. d. Find the velocity of the ball when it leaves the hand. e. After the release how high does the ball go in the air as measured from the point of release? f. What net force is applied to the ball while it is being caught? g. What is the ball's displacement while it is being caught?

Explanation / Answer

11a] Net force on the ball will be:

Fnet = F - mg = 19.60 - (0.5 x 9.8) = 14.70 N

11b] Acceleration of the ball will be:

a = Fnet/m = 14.70/0.5 = 29.40 m/s2

11c]

Use S = ut + (1/2)at2

since the force lasted for 0.2seconds, this acceleration lasted only for 0.2 seconds

therefore the ball's displacement in 0.2s will be:

S = 0(0.2) + (1/2)(29.40)(0.2)2 = 0.588 m

11d] Use v2 = u2 + 2aS

=> v = [02 + 2(29.40)(0.588)]1/2 = 5.88 m/s.

this will be the ball's velocity when it just leaves the hand.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote