7. A 4.60 cm tall object is 28.5 cm in front of a convex mirror with a radius of
ID: 3278508 • Letter: 7
Question
7. A 4.60 cm tall object is 28.5 cm in front of a convex mirror with a radius of curvature of 82.0 cm.
a) Where does the image appear to be formed? Is it real or virtual? Upright or inverted? What is the size of the image?
b) A lens is placed 35.0 cm in front of the mirror. It projects an in focus image of the image formed on the mirror on a screen. It is the same height as the original object, but inverted. What is the focal length of the lens? (Note: The image of the object itself formed by the lens is not in focus.)
7. A 4.60 cm tall object is 28.5 cm in front of a convex mirror with a radius of curvature of 82.0 cm Where does the image appear to be formed? Is it real or virtual? Upright or inverted? What is the size of the image? A lens is placed 35.0 cm in front of the mirror. It projects an in focus image of the image formed on the mirror on a screen. It is the same height as the original object, but inverted. What is the focal length of the lens? (Note: The image of the object itself formed by the lens is not in focus.) a) b) 28.5 (b) only cm 5.0 cm..."Explanation / Answer
a] Use the mirror equation
1/f = 1/v + 1/u
f = R/2 = -82/2 = -41 cm
-1/41 = 1/v + 1/28.5
=> v = - 16.813 cm
the negative sign shows that the image will be virtual and upright.
the size of the image will be:
H = (v/u)h = (16.813/28.5)4.6 = 2.714 cm
b] The object distance will now be: u = 16.813 + 35 = 51.813 cm
Now the final height of the image is 4.6 cm
therefore, the magnification due to the addition of lens will be: M = 4.6/2.714 = 1.695
but M = v/u
=> v = 1.695 x 51.813 = 87.823 cm
now use the lens equation
1/f = 1/v + 1/u
=> 1/f = 1/87.823 + 1/51.813
=> f = 32.587 cm.
This is the focal length of the lens.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.