30.10.2 A proton travels with a speed of 8.34x109 m/s at an angle of 32.3 with t
ID: 3278344 • Letter: 3
Question
30.10.2 A proton travels with a speed of 8.34x109 m/s at an angle of 32.3 with the 9.00direction of a magnetic field. The field exerts a force of 3.00x10-17 N on the proton. What is the strength of the field? (1/5 submissions used) T Save 30.10.2 Submit 30.10.2 Section 12: Physics at work: velocity selector 30.12.1 The electric field in a velocity selector is generated by two parallel plates (5.00) separated by 5.00 cm with a potential difference of 90.0 V. If the magnetic field is 5.000e-2 T, at what speed will particles pass through undeflected? 0/5 submissions used) m/s Save 30.12.1Submit 30.12.1 30.12.2 A velocity selector is tuned to let charges with a speed of 325 m/s pass through 5.00) If the strength of the magnetic field is 0.250 T, what is the strength of the electric iieeki? (0/5 submissions used) N/C Save 30.12.2 Submit 30.12.2Explanation / Answer
30.10.2 : F = q (v x B)
F = q v B sin(theta)
3 x 10^-17 = (1.6 x 10^-19) ( 8.34 x 10^5) (B) sin32.3
B = 4.63 x 10^-4 T
30.12.1: E = V / d = (90) / 0.05 = 1800 V/m
B = 5 x 10^-2 T
E = v B
v = (1800) / (5 x 10^-2)
v = 36000 m/s
30.12.2: E = v B
E = (325) (0.250) = 81.25 N/C
----------------------
v = E / B = (9.1 x 10^3) / 0.50
= 18200 m/s
----------------
q v B = m v^2 / r
r = m v / q B
r = (3.1 x 10^-6) (59) / (23 x 10^-6 x 8.3)
r = 0.96 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.