A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3270424 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 443 green peas and 179 yellow peas. Use a 0 05 significance level to test the claim that under the same circumstances, 26% of offspring peas will be yellow. Identify null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution. A. H_0: p notequalto 0.26 H_1: p 0.26 C. H_0: p notequalto 0.26 H_1: p = 0.26 D. H_0: p = 0.26 H_1: p > 0.26 E. H_0: p = 0.26 H_1: p notequalto 0.26 F. H_0: p = 0.26 H_1: pExplanation / Answer
option E) is correct
X = 179, n = 443
p^ - X/n = 179/443 = 0.4040632
TS = (p^ - p)/sqrt(pq/n)
= (0.4040632- 0.26)/sqrt(.26 *0.74 / 443)
= 6.9127744
p-value = 2 P(Z >6.9127744)
= 0.0000
since p-value < 0.05 ,we reject the null hypothesis , option A) is correct
final conclusion
option C) is correct
Please rate my solution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.