A total of 500 married working couples were polled about their annual salaries,
ID: 3268663 • Letter: A
Question
A total of 500 married working couples were polled
about their annual salaries, with the following information resulting.
In 212 cases both partners made less than $50,000.
In 198 cases the husband made more and the wife less than $50,000.
in 36 cases the wife made more and the husband less than $50,000.
In 54 cases both partners made more $50,000.
1. What is the probability that the husband makes less than $50,000?
2. What is the conditional probability that the wife makes makes more
than $50,000 given that the husband makes more than this amount?
3. What is the conditional probability that the wife makes more than
$50,000 given that the husband makes less than this amount?
Explanation / Answer
Here we have:
212 cases both partners made less than $50,000 which could be represented as:
n( both ) = 212
Similarly other conditions given are:
n(wife only) = 198
n(husband only) = 36
n( neither ) = 54
1) Probability that the husband makes less than 50,000
= [ n(husband only) + n(both) ] / Total people
= ( 36 + 212 ) / 500
= 0.496
Therefore 0.496 is the required probability here.
2) Conditional probability that the wife makes makes more than $50,000 given that the husband makes more than this amount?
Using bayes conditional probability formula this could be computed as:
= n( neither ) / [ n( wife only ) + n(neither ) ]
= 54/ (54 + 198)
= 0.2143
Therefore 0.2143 is the required probability here.
3) Conditional probability that the wife makes more than $50,000 given that the husband makes less than this amount?
Again using the bayes theorem we get:
= n( husband only ) / [ n(both) + n(husband only ) ]
= 36 / (36 + 212)
= 0.1452
Therefore 0.1452 is the required probability here.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.