A total charge 6.0 × 10-6 C is distributed uniformly throughout a cubical volume
ID: 1876769 • Letter: A
Question
A total charge 6.0 × 10-6 C is distributed uniformly throughout a cubical volume whose edges are 5.0 cm long. (a) What is the charge density in the cube (in C/m3)? C/m3 (b) What is the electric flux (in N·m2/C) through a cube with 16.0 cm edges that is concentric with the charge distribution? N m2/c (c) Do the same calculation for cubes whose edges are 17.0 cm long and 4.0 cm long. 17.0 cm edge cube 4.0 cm edge cube N m2/C N m2/C = (d) what is the electric flux (in N·m2/C) through a spherical surface of radius 2.0 cm that is also concentric with the charge distribution? N m2/CExplanation / Answer
a) charge density = q/Volume = 6e-6/0.05^3 = 0.048 C/m^3
b) flux = q/e0 = 6e-6/8.85e-12 = 677966 Nm^2/C
c) flux of large cube = q/e0 = 677966 Nm^2/C
flux of small cube = charge/e0 = 0.048*0.04^3/8.85e-12 = 347118 Nm^2/C
d) flux = charge/e0 = 0.048*4/3*pi*0.02^3/8.85e-12 = 181750 Nm^2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.