An electronics company is planning to manufacture a new line of high-end noise r
ID: 3267309 • Letter: A
Question
An electronics company is planning to manufacture a new line of high-end noise reduction ear buds. Fixed costs will be $132,000 and it will cost $14 to produce each pair of ear buds. The ear buds will sell for $44 a pair. Using the equations for cost C and revenue R as given below where x represents the units of product, find the break-even point for producing the new ear buds.
C(x) = fixed cost + (cost per unit produced) multiplied by x
R(x) = (price per unit sold) multiplied by x
What is the break-even point? (Type an ordered pair, but do not use commas in any individual coordinates.)
Explanation / Answer
C(x) = 132000 + 14x
R(x) = 44x
For break even,
C(x) = R(x)
132000 + 14x = 44x
(44 - 14)x = 132000
30x = 132000
x = 132000/30 = 4400
At x = 4400 units, R(x) = 44(4400) = 193600
Hence,
Break - even point: (4400, 193600)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.