Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to a study, 53% of all males between the ages of 18 and 24 live at hom

ID: 3267078 • Letter: A

Question

According to a study, 53% of all males between the ages of 18 and 24 live at home. (Unmarried college students living in a dorm are counted as living at home.) Suppose that a survey is administered and 132 of 231 respondents indicated that they live at home. (a) Use the normal approximation to the binomial to approximate the probability that at least 132 respondents live at home? (b) Do the results from part (a) contradict the study? (a) P(X greaterthanorequalto 132) = (Round to four decimal places as needed.)

Explanation / Answer

mean = 132

standard deviation = sqrt(npq)

= sqrt(231 * 4/7 * 3/7)

= 7.5214

=>

P(X>=132) = P(Z > 132 - 132/7.5214)

= P(Z > 0)

= 0.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote