According to a spring 2009 poll of more than 2,200 college students across 40 co
ID: 3064137 • Letter: A
Question
According to a spring 2009 poll of more than 2,200 college students across 40 colleges and Universities, 70 percent of students reported feeling stressed on a daily basis. Assume that the true proportion of students who feel stressed on a daily basis is 70%.
1. Find two z scores that contain the central 95% of the standard normal distribution.
Lower:
Upper:
2. Suppose you take a survey of 104 college students. Between what two values will the sample proportion of students in the survey who feel stressed be between 95% of the time?
Lower:
Upper:
Explanation / Answer
Pr(Students feeling stressed) = 0.70
1. Here for to contain central 95% of the standard normal distribution.
lowe Z = -1.96
Upper Z = 1.96
2. Here n = 104
Here lower proportion = p^ - 1.96 * sqrt [p^ * (1-p^)/N] = 0.70 - 1.96 * sqrt (0.7 * 0.3/104) = 0.612
Upper proportion = p^ - 1.96 * sqrt [p^ * (1-p^)/N] = 0.70 + 1.96 * sqrt (0.7 * 0.3/104) = 0.788
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.