Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A simple random sample of 15-year old boys from one city is obtained and their w

ID: 3264653 • Letter: A

Question

A simple random sample of 15-year old boys from one city is obtained and their weights (in pounds) are listed below. Use a 0.01 significance level to test the claim that these sample weights come from a population with a mean equal to 150 lb. Assume that the standard deviation of the weights of all 15-year old boys in the city is known to be 16.7 lb. Assume population is normally distributed. 150 138 158 151 134 189 157 144 175 127 164 Perform the test and select the appropriate calculations.

a) Test statistics: z = 0.67 Critical values: ±1.96 b) Test statistics: z = 0.67 Critical values: ±2.575 c) Test statistics: t = 0.67 Critical values: ±2.575 d) Test statistics: t = 0.67 Critical values: ±1.96

Explanation / Answer

Given information this is two tail z test.

Answer is test statistics is z = 0.67 and critical values =2.575.

Here alpha is 0.01 hence Critical value at z is +- 2.575

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote