A simple pendulum with a length of 2.03 m and a mass of 6.69 kg is given an init
ID: 1864343 • Letter: A
Question
A simple pendulum with a length of 2.03 m and a mass of 6.69 kg is given an initial speed of 1.46 m/s at its equilibrium position.
(a) Assuming it undergoes simple harmonic motion, determine its period.
s
(b) Determine its total energy.
J
(c) Determine its maximum angular displacement. (For large v, and/or small l, the small angle approximation may not be good enough here.)
Explanation / Answer
a) for the period
T = 2pi * sqrt(L/g)
T = 2pi * sqrt(2.03/9.8)
T = 2.9 s
the time period is 2.9 s
b)
total energy = 0.50 * m * v^2
total energy = 0.50 * 6.69 * 1.46^2
total energy = 7.13 J
c)
let the maximum angular displacement is theta
m * g * L * (1 - cos(theta)) = total energy
6.69 * 9.8 * 2.03 * (1 - cos(theta)) = 7.13
solving for cos(theta)
theta = 18.8 degree
the maximum angular displacement is 18.8 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.