A simple pendulum has a mass of 0.550 kg and a length of 7.00 m. It is displaced
ID: 2015133 • Letter: A
Question
A simple pendulum has a mass of 0.550 kg and a length of 7.00 m. It is displaced through an angle of 11.0 degrees and then released. Using the analysis model of a particle in simple harmonic motion, calculate the following. (Give your answer to the thousandths place.)(a) What is the maximum speed of the bob?
(b) What is the maximum angular acceleration of the bob?
(c) What is the maximum restoring force of the bob?
(d) Solve parts (a)through (c) by using other analysis models. (Hint: you may need to use separate analysis models for each part.)
Explanation / Answer
Mass of the simple pendulum is m = 0.550 kg Length of the pendulum is L = 7.00m a) Maximum peed of the bob is v = A angular speed is = g / L = 9.8 m/s^2 / 7.00m = 1.18 rad /s Maximum amplitude A = L sin = 7.00m sin 11 = 1.33m Maximum speed is v = 1.33 m * 1.18 rad /s = 1.57 m/s b) Maximum angular acceleration of the bob is a = ^2 A = ( 1.18 rad /s)^2 * 1.33A = 1.85 rad /s^2 c) Restoring force of the bob is F = mg sin = 0.55 kg * 9.8 m/s^2 sin 11 = 1.02 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.