A simple ideal steam power plant cycle with water as the working fluid operates
ID: 1863210 • Letter: A
Question
A simple ideal steam power plant cycle with water as the working fluid operates between the pressure limits of 15 MPa in the boiler and 100 kPa in the condenser. Saturated vapor enters the isentropic turbine, and saturated liduid enters the pump.
1) What is the enthalpy at the exit of the turbine?
2) determine the work produced by the turbine?
Explanation / Answer
entropy at the nlet of turbine = 6.4430 Kj/Kg.K
so, quality at the outlet of turbine => 6.4430 = 1.3028+x*6.0562
so quality = .8487
enthalpy at the exit of turbine = 417.51 + .8487*2257.5 = 2333.563 Kj/Kg
enthalpy at the inlet of turbine = 2791.0 Kj/Kg
work done by turbine = 2791-2333.6 = 457.43 KJ/Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.