A manufacturer of nickel-hydrogen batteries randomly selects 100 nickel plates f
ID: 3246604 • Letter: A
Question
A manufacturer of nickel-hydrogen batteries randomly selects 100 nickel plates for test cells, cycles than a specified number of times, and determines that 13 of the plates have blistered. (a) Does this provide compelling evidence for concluding that more than 10% of all plates blister under such circumstances? State and test the appropriate hypotheses using a significance level of 0.05. If it is really the case that 16% of all plates blister under these circumstances and a sample size 200 is used, how likely is it that the null hypothesis will not be rejected?Explanation / Answer
1]
Here we want to test that "more than 10% of all plates blisterred"
So null hypothesis is H0 : P < 0.10
and alternative hypothesis is H1 : P >= 0.10
We can used one sample proportion z test.
Let' write given information.
n = sample size = 100
x = number of favourable events = 13
level of significance = 0.05
Using minitab.
The command for one sample proportion z test in minitab is
Stat>>>Basic statistics>>>1-proportion...
Then click on summarized data
number of events = x = 13
Number of trials = n = 100
Click on "Perform hypothesis test
Hypothesized proportion = P = 0.10
then click on option
Level of confidence in percentage = c = ( 1- lpha)*100 = = (1 -0.05)*100 = 95.0
so put "Confidence level " = 95.0
Alternative = Greater than
then click on "Use test and interval based on normal approximation"
Then click on OK and again click on OK
So we get the following output
MTB > POne 100 13;
SUBC> Test 0.10;
SUBC> Alternative 1;
SUBC> UseZ.
Test and CI for One Proportion
Test of p = 0.1 vs p > 0.1
95% Lower
Sample X N Sample p Bound Z-Value P-Value
1 13 100 0.130000 0.074683 1.00 0.159
Using the normal approximation.
Decision rule:
1) If p-value < level of significance (alpha) then we reject null hypothesis
2) If p-value > level of significance (alpha) then we fail to reject null hypothesis.
Here p value = 0.159 > 0.05 so we used 2nd rule.
That is we fail to reject null hypothesis
Conclusion: At 5% level of significance there are insufficient evidence to say that the more than 10% of all plates are blisterred.
2]
here just change sample size n = 200 rather than 100
MTB > POne 200 13;
SUBC> Test 0.10;
SUBC> Alternative 1;
SUBC> UseZ.
Test and CI for One Proportion
Test of p = 0.1 vs p > 0.1
95% Lower
Sample X N Sample p Bound Z-Value P-Value
1 13 200 0.065000 0.036327 -1.65 0.951
Using the normal approximation.
here also, p value = 0.951 > 0.05 so we used 2nd rule.
That is we fail to reject null hypothesis
same conclusion follow as in 1]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.