A manufacturer of disk drives for notebook computers wants a MTBF of at least 50
ID: 336437 • Letter: A
Question
A manufacturer of disk drives for notebook computers wants a MTBF of at least 50,000hours. Recent test results for 12 units were one failure at 8,000 hours, two at 20,000 hours, and two more at 48,000 hours. The remaining units were still running at 60,000 hours. Determine the following:
a)?Percent of failures? =
b) Number of failures per unit-hour =
c) The mean time between failures? (MTBF) is the expected time between a repair and the next failure of a component, machine, process, or product. MTBF is the reciprocal of FR(N): MTBF at this time in testing? = (round your response to the nearest whole? number).
Explanation / Answer
There are total of 4 failures in calculated time duration of 60,000 hours
Therefore , number of failures per unit – hour = 4/ 60000 = 0.000066
Mean time between failure
= 60,000 hours/ 4 failures
= 15,000 hours
NUMBER OF FAILURES PER UNIT HOUR = 0.000066
MEAN TIME BETWEEN FAILURE = 15,000 HOURS
NUMBER OF FAILURES PER UNIT HOUR = 0.000066
MEAN TIME BETWEEN FAILURE = 15,000 HOURS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.