A researcher wishes to estimate, with 99% confidence, the population proportion
ID: 3245136 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 99% confidence, the population proportion of adults who think the president of their country can control the price of gasoline. Her estimate must be accurate within 4% of the true proportion.
a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. n = ?
b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 44% of the respondents said they think their president can control the price of gasoline. n = ?
c) Compare the results from parts (a) and (b).
Explanation / Answer
n both cases, the margin of error is E = 0.04. The critical value is approximately z = 2.575 (found using a table or calculator)
A) "no preliminary estimate is available" so assume that p = 0.5
n = p(1-p)(z/E)^2
n = 0.5(1-0.5)(2.575/0.04)^2
n = 1036.03
n = 1036
Notice how I rounded up to the nearest whole number.
Min sample size needed is 1036
-------------------------------------------------------
b) Now we are told that p = 0.44
n = p(1-p)(z/E)^2
n = 0.44(1-0.44)(2.575/0.04)^2
n = 1021.1162
n = 1022
Again, round up to the nearest integer.
Min sample size needed is 1022
There isn't much difference between the two min sample sizes: 1036 from part a) and 1022 from part b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.