A researcher wishes to estimate with 99% confidence the population proportion of
ID: 3221394 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate with 99% confidence the population proportion of adults who are confident with their country's banking system. His estimate must be accurate within 4% of the population proportion. No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 24% of the respondents said they are confident with their country's banking system. Compare the results from parts (a) and (b). What is the minimum sample size needed assuming that no prior information is available? n = (Round up to the nearest whole number as needed.) What is the minimum sample size needed using a prior study that found that 24% of the respondents said they are confident with their country's banking system? n = (Round up to the nearest whole number as needed.) How do the results from (a) and (b) compare? Having an estimate of the population proportion raises the minimum sample size needed. Having an estimate of the population proportion reduces the minimum sample size needed. Having an estimate of the population proportion has no effect on the minimum sample size needed.Explanation / Answer
a) for no prelim information ; p=0.5
for 99% CI, z=2.5758
margin of error E =0.04
hence sample size =p(1-p)*(Z/E)2 =1037
b) for p=0.24
sample size =757
c)having the estimate reduces the minimum sample size
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.