Need help doing this problem, working on this using R programming language Answe
ID: 3244063 • Letter: N
Question
Need help doing this problem, working on this using R programming language
Answer the following questions:
4a.) Suppose we are sampling from a N(µ, 2 =16) distribution. How large must n be so that a 90% CI for µ has length equal to 0.5?
4b.) Suppose you have a random sample from a N(µ,2) distribution with 2 unknown. Let n = 10. Consider testing H0 : µ = 22 versus HA : µ != 22. Suppose you observe x_bar = 20.7 and s2 = 4.17. Consider testing this hypothesis by using confidence intervals. Do you reject H0 at =0.10?, at =0.05?, at =0.01?
4c.) Using the data in part (b) of this problem, perform the T-test in the usual fashion. Use the pt command to find the exact p-value. Is this consistent with your results in part (b)?
Explanation / Answer
(4a)n=693
(1-alpha)*100% confidence interval for population mean=sample mean± z(alpha/2)*sd/sqrt(n)
90% confidence interval for population mean=sample mean±z(0.1/2)*sd/sqrt(n)
here confidence interval length=0.5
margin of error=confidence interval/2=0.5/2=0.25
so margin of error=z(0.1/2)*sd/sqrt(n)=0.25
or,1.6449*4/sqrt(n)=0.25
or, sqrt(n)=1.6449*4/0.25=26.3184
or, n=692.7( 693 next whole number)
(4b)If theconfidence interval does not contain the null hypothesis value, the results are statisticallysignificant.
(1-alpha)*100% confidence interval for population mean=sample mean±t(alpha/2,n-1)*sd/sqrt(n)
90% confidence interval for population mean=mean±t(0.1/2, n-1)*s/sqrt(n)=20.7±t(0.1/2,9)*sqrt(4.17/10)=
20.7± 1.833*sqrt(4.17/10)=20.7±1.2=(19.5,21.9)
95% confidence interval for population mean=mean±t(0.05/2, n-1)*s/sqrt(n)=20.7±t(0.1/2,9)*sqrt(4.17/10)=
20.7± 2.262*sqrt(4.17/10)=20.7±1.5=(19.2,22.2)
99% confidence interval for population mean=mean±t(0.01/2, n-1)*s/sqrt(n)=20.7±t(0.1/2,9)*sqrt(4.17/10)=
20.7±3.25*sqrt(4.17/10)=20.7±2.1=(18.6,22.8)
since only at alpha=0.1 does not have the null hypothesis value so it is significant
(4c) t=|(x_bar - µ)|/(s/sqrt(n))=|(20.7-22)|/(sqrt(4.17/10)=2.01 wtih n-1=10-1=9 df
p-value=0.0749 ( using ms-excel command=TDIST(2.01,9,2))
it is not consistent with the part (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.