Need help compling this sheet .. Your answer is partially correct. Try again. Pr
ID: 2508866 • Letter: N
Question
Need help compling this sheet ..
Your answer is partially correct. Try again. Pryce Company owns equipment that cost $65,000 when purchased on January 1, 2014. It has been depreciated using the straight-line method based on estimated salvage value of $5,000 and an estimated useful life of 5 years. Prepare Pryce Company's journal entries to record the sale of the equipment in these four independent situations. (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. Round answers to 0 decimal places, e.g.125. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter O for the amounts.) (a) Sold for $31,000 on January 1, 2017 (b) Sold for $31,000 on May 1, 2017 (c) Sold for $11,000 on January 1, 2017, (d) Sold for $11,000 on October 1, 2017 No. Account Titles and Explanation Debit Credit () Cash 31000 36000 Equipment ain on Disposal of Plant (b) Cash 31000 (To record depreciation) Equipment Gain on Disposal of Plant Assets (To record sale of equipment) 11000 36000 Loss on Disposal of Plant 18000 Equipment L65000Explanation / Answer
a) Sold for $31000 on January 1,2017:
Depreciation per year = (65000 - 5000)/5 = 12000
Depreciation for 3 years = 12000*3 = 36000
Book Value as on January 1,2017 = 65000 - 36000 = 29000
Sale value as on January 1,2017 = 31000
Gain on disposal of plant assets = 31000 - 29000 = 2000
Journal entry:
Cash Dr 31000
Accumulated depreciation - Equipment Dr 36000
Equipment Cr 65000
Gain on disposal of plant assets Cr 2000
b) Sold for $31000 on May 1,2017:
Depreciation per year = (65000 - 5000)/5 = 12000
Depreciation for 3 years and 4 months = 12000*3 + 12000/12 *4 = 36000 + 4000 = 40000
Book Value as on May 1,2017 = 65000 - 40000 = 25000
Sale value as on May 1,2017 = 31000
Gain on disposal of plant assets = 31000 - 25000 = 6000
Journal entry:
1)
Depreciation Expense Dr 40000
Accumulated depreciation - Equipment Cr 40000
2)
Cash Dr 31000
Accumulated depreciation - Equipment Dr 40000
Equipment Cr 65000
Gain on disposal of plant assets Cr 6000
c) Sold for $11000 on January 1,2017:
Depreciation per year = (65000 - 5000)/5 = 12000
Depreciation for 3 years = 12000*3 = 36000
Book Value as on January 1,2017 = 65000 - 36000 = 29000
Sale value as on January 1,2017 = 11000
Loss on disposal of plant assets = 29000 - 11000 = 18000
Journal entry:
Cash Dr 11000
Accumulated depreciation - Equipment Dr 36000
Loss on disposal of plant assets Dr 18000
Equipment Cr 65000
d) Sold for $11000 on October 1,2017:
Depreciation per year = (65000 - 5000)/5 = 12000
Depreciation for 3 years and 9 months = 12000*3 + 12000/12 *9 = 36000 + 9000 = 45000
Book Value as on October 1,2017 = 65000 - 45000 = 20000
Sale value as on October 1,2017 = 11000
Loss on disposal of plant assets = 11000 - 20000 = 9000
Journal entry:
1)
Depreciation Expense Dr 45000
Accumulated depreciation - Equipment Cr 45000
2)
Cash Dr 11000
Accumulated depreciation - Equipment Dr 45000
Loss on disposal of plant assets Dr 9000
Equipment Cr 65000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.