Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A column of a building is designed with a central safety factor of 1.6. The coef

ID: 3230267 • Letter: A

Question

A column of a building is designed with a central safety factor of 1.6. The coefficient of variation of its strength is 25%. The total column load is the sum of several factors: live load, dead load, wind load, and snow load. Assume these factors are independent normal variates. Find the following: (a) The expected value and coefficient of variation of the total column load, Y. (b) The reliability index and the corresponding risk of failure of the column, if the strength is assumed to be a normal variate independent of load. (c) The reliability index and risk of failure, if the strength and load are correlated normal variates with rho = 0.6.

Explanation / Answer

Expected value of column Load Y=(70+90+30+20)/4=210/4=52.5

coeffficient of variation=(0.15+0.05+0.30+0.20)/4=0.175

Factor Expected value(kn) coefficient of variation Live Load 70 0.15 Dead Load 90 0.05 Wind Load 30 0.30 Snow Load 20 0.20
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote