Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A college student is at a concert and really wants to hear the music, so she sit

ID: 1978169 • Letter: A

Question

A college student is at a concert and really wants to hear the music, so she sits between two in-phase loudspeakers, which point toward each other and are 36.4 m apart. The speakers emit sound at a frequency of 376.92 Hz. At the midpoint between the speakers, there will be constructive interference, and the music will be at its loudest. At what distance closest to the midpoint (and along the line connecting the loudspeakers) could she also sit to experience the loudest sound? (Use 343.0 m/s for the speed of sound.)

Explanation / Answer

lambda =V/f =343/376.92 =0.91 m

d =lambda/2 =0.91/2

d= 0.455 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote