During recent seasons, Major League Baseball has been criticized for the length
ID: 3229491 • Letter: D
Question
During recent seasons, Major League Baseball has been criticized for the length of its regular season games. A survey reported that the average length of a game is 3.5 hours. To test the survey's claim, a baseball enthusiast obtained a random sample of 17 games and recorded the length of the games (measured in hours) as follows:
2.98 2.38 2.40 3.75 2.70 3.20 2.25 3.27 3.23 2.52 3.17 2.58 3.05 4.46 3.18 3.52 3.79
Define µ.
3.5
true average length of a baseball game (in hours)
sample average length of a baseball game (in hours)
None of the above
QUESTION 10
Refer to Question 9. What is the appropriate null hypothesis?
H0 : µ 3.5
H0 : µ > 3.5
H0 : µ = 3.5
None of the above.
QUESTION 11
Refer to Questions 9 and 10. What is the appropriate alternative hypothesis?
Ha : µ > 3.5
None of the above.
QUESTION 12
Refer to Questions 9, 10 and 11. What is the appropriate test to use for this problem?
z-test
t-test
F-test
Binomial test
QUESTION 13
Refer to Questions 9 - 12. What is the value of the test statistic?
z = -2.924
z = 2.924
t = -2.924
t = 2.924
None of the above.
QUESTION 14
Refer to Questions 9 - 13. What is the p-value for this problem?
0.005
0.010
0.05
0.10
None of the above.
QUESTION 15
Refer to Questions 9 - 14. Based on the p-value, what is the appropriate conclusion?
Since the p-value <0.05, reject H0. Therefore, one cannot conclude the true average length of a baseball game is significantly different from 3.5 hours.
Since the p-value <0.05, reject H0. Therefore, can conclude the true average length of a baseball game is significantly different from 3.5 hours.
Since the p-value not <0.05, do not reject H0. Therefore, one can conclude the true average length of a baseball game is significantly different from 3.5 hours.
Since the p-value not <0.05, do not reject H0. Therefore, one cannot conclude the true average length of a baseball game is significantly different from 3.5 hours.
None of the above.
All questions must be CORRECTLY answered for a thumbs-up.
a.3.5
b.true average length of a baseball game (in hours)
c.sample average length of a baseball game (in hours)
d.None of the above
Explanation / Answer
Given that,
population mean(u)=3.5
sample mean, x =3.0841
standard deviation, s =0.5864
number (n)=17
null, Ho: =3.5
alternate, H1: !=3.5
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed t /2 =2.12
since our test is two-tailed
reject Ho, if to < -2.12 OR if to > 2.12
we use test statistic (t) = x-u/(s.d/sqrt(n))
to =3.0841-3.5/(0.5864/sqrt(17))
to =-2.924
| to | =2.924
critical value
the value of |t | with n-1 = 16 d.f is 2.12
we got |to| =2.924 & | t | =2.12
make decision
hence value of | to | > | t | and here we reject Ho
p-value :two tailed ( double the one tail ) - Ha : ( p != -2.9243 ) = 0.0099
hence value of p0.05 > 0.0099,here we reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho: =3.5
alternate, H1: !=3.5
test statistic: -2.924
critical value: -2.12 , 2.12
decision: reject Ho
p-value: 0.0099
b.
Since the p-value <0.05, reject H0. Therefore, can conclude the true average length of a baseball game is significantly different from 3.5 hours.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.