5) Among females age 41, the probability that an ART cycle resulting in a pregna
ID: 3228436 • Letter: 5
Question
5) Among females age 41, the probability that an ART cycle resulting in a pregnancy is 21.4%. Someone tells you that 10 randomly selected cycles was collected. The table at the right shows the probability distribution for X, the number of ART cycles that result in a pregnancy for females age 41.
a) Find the probability that 8 or more cycles result in a pregnancy.
b) Based on your answer in (a), would you believe that the sample collected was random? Explain with a sentence or two.
c) Find the probability that 1 or fewer cycles result in a pregnancy.
d) Based on your answer in (c), would you believe that the sample collected was random? Explain with a sentence or two.
P(X) 0.0900 0.2450 0.3002 0.2180 0.1039 0.0339 00077 0.0012 0.0001 0.0000 10 0.0000 )| 0 0 0 0 3 3 7 20 002099 833 /p-09 2 3 21 103 023210 00000000000 X0123456789 10Explanation / Answer
a) P(X>=8) =P(X=8)+P(X=9)+P(X=10) =0.0001
b) as above gives a probabilty less then 0.05; which signifies an unusual event ; hence above event gives a reason to doubt on randomness of sample.
c) P(X<=1) =P(X=0)+(X=1) =0.3350
d)as above event is usual cause probability of that is greater then 0.05. we should believe that the sample collected was random
x P(x) 0 0.0900 1 0.2450 2 0.3002 3 0.2180 4 0.1039 5 0.0339 6 0.0077 7 0.0012 8 0.0001 9 0.0000 10 0.0000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.