5) A magnetic field is perpendicular to the plane of a single-turn circular coil
ID: 1268039 • Letter: 5
Question
5)
A magnetic field is perpendicular to the plane of a single-turn circular coil. The magnitude of the field is changing, so that an emf of 0.70 V and a current of 3.1 A are induced in the coil. The wire is the re-formed into a single-turn square coil, which is used in the same magnetic field (again perpendicular to the plane of the coil and with a magnitude changing at the same rate). What emf and current are induced in the square coil?
emf________ V
current________ A
6)
You need to design a 60.0-Hz ac generator that has a maximum emf of 5765 V. The generator is to contain a 115-turn coil that has an area per turn of 0.83 m2. What should be the magnitude of the magnetic field in which the coil rotates?
_____________T
Explanation / Answer
1)
emf = 0.7*pi/4 = 0.55 V
current = 3.1*0.55/0.7 = 2.436 A
2)
B = V/(2*pi*f*N*A)
= 5765/(2*pi*60*115*0.83)
= 0.16 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.