A researcher says that there is a 80% chance a polygraph test (lie detector test
ID: 3227675 • Letter: A
Question
A researcher says that there is a 80% chance a polygraph test (lie detector test) will catch a person who is, in fact, lying. Furthermore, there is approximately a 9% chance that the polygraph will falsely accuse someone of lying. (a) If the polygraph indicated that 30% of the questions were answered with lies, what would you estimate for the actual percentage of lies in the answers? Hint: Let B = event detector indicates a lie. We are given P(B) = 0.3. Let A = event person is lying, so Ac = event person is not lying. Then
P(B) = P(A and B) + P(Ac and B)
P(B) = P(A)P(B | A) + P(Ac)P(B | Ac)
Replacing P(Ac) by 1 P(A) gives
P(B) = P(A) · P(B | A) + [1 P(A)] · P(B | Ac)
Substitute known values for P(B), P(B | A), and P(B | Ac) into the last equation and solve for P(A). (Round your answer to two decimal places.)
a.) P(A) =
(b) If the polygraph indicated that 70% of the questions were answered with lies, what would you estimate for the actual percentage of lies? (Round your answer to one decimal place.)
Explanation / Answer
a)
From the given information we have
P(B) = 0.3, P(B|A) = 0.80, P(B|Ac) = 0.09
Putting values in the equation
P(B) = P(A) · P(B | A) + [1 P(A)] · P(B | Ac) gives
0.3 = P(A) * 0.80 + [1-P(A)] * 0.09
0.3 = 0.8 P(A) +0.09 - 0.09P(A)
0.21 = 0.71 P(A)
P(A) = 0.296
So requried percentage is 29.6%
b)
From the given information we have
P(B) = 0.7, P(B|A) = 0.80, P(B|Ac) = 0.09
Putting values in the equation
P(B) = P(A) · P(B | A) + [1 P(A)] · P(B | Ac) gives
0.7 = P(A) * 0.80 + [1-P(A)] * 0.09
0.7 = 0.8 P(A) +0.09 - 0.09P(A)
0.61 = 0.71 P(A)
P(A) = 0.859
So required percentage is 85.9%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.