A researcher put 0.650 mol PCl 3 and 0.715 mol Cl 2 into a 3.10 L vessel at a gi
ID: 811221 • Letter: A
Question
A researcher put 0.650 mol PCl3 and 0.715 mol Cl2 into a 3.10 L vessel at a given temperature to produce phosphorus pentachloride, PCl5:
What will be the composition of this gaseous mixture at equilibrium?
Kc = 25.6 at the temperature of this experiment.
[PCl3] = M
[Cl2] = M
[PCl5] = M
A researcher put 0.650 mol PCl3 and 0.715 mol Cl2 into a 3.10 L vessel at a given temperature to produce phosphorus pentachloride, PCl5: PCl3(g) + Cl2(g) PCl5(g) What will be the composition of this gaseous mixture at equilibrium? Kc = 25.6 at the temperature of this experiment. [PCl3] = M [Cl2] = M [PCl5] = MExplanation / Answer
For the given reaction -
PCl3 (g) + Cl2 (g) --------> PCl5 (g)
I(mol) 0.540 0.378 0
C -x -x +x
Eq (0.540-x) (0.378-x) x
Thus -
Kc = 25.6 = 3.30 x / (0.540-x)(0.378-x) [Since volume of container = 3.30 L
By solving - x = 0.259 M
Thus -at equilibrium
PCl3 = 0.540-0.259 = 0.281 M
Cl2 = 0.378-0.259 = 0.119 M
PCl5 = 0.259 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.